Sony RX100 III, czyli do trzech razy sztuka

Oficjalnej premiery nowego zaawansowanego kompaktu od Sony jeszcze nie było, ale wyciek danych, który pojawił się gdzieś w dalekiej Kanadzie, zdradza nam niemal wszystkie szczegóły na temat aparatu, którego poprzednie odsłony stały się hitami.

RX100 III
Zobacz 3 zdjęcia

RX100 III (http://www.sonyalpharumors.com/)

Z zewnątrz na pierwszy rzut oka zmienia się niewiele, bo i chyba nie ma powodu żeby przeprojektowywać udaną, czystą w formie bryłę o bardzo niewielkich rozmiarach. Tak naprawdę łatwiej pomylić nam RX100 III z najstarszą odsłoną, gdyż na korpusie zabrakło złącza gorącej stopki.

Sony wynagradza to obecnością niezwykle cennego (w mojej opinii) dodatku jakim jest wysuwany wizjer elektroniczny. Jak konstruktorom udało się wygospodarować dodatkowe centymetry sześcienne w obudowie pozostaje na razie ich tajemnicą. Wizjer wykonany w technologii OLED ma rozmiar 0,39 cala i może się pochwalić rozdzielczością 1,4 mln punktów. Można mieć nadzieję, że po chwalonych EVF zamontowanych w A7/R/S czy A6000, także i tu Sony nie pozwoli sobie na klapę.

Jak widzimy na zdjęciu, producent chwalić zamierza się także wyświetlaczem wykorzystującym popularną ostatnio technologię "Selfie-Ready" - obrócimy go bowiem o 180 stopni, co przyda się także w fotografii rodzinnej.

Pod maską nadal mamy ten sam sensor BSI o wielkości 1'', udoskonalono jednak to co przed nim. Nieśmiali reporterzy, lubiący fotografować dyskretnie będą mile zaskoczeni faktem, że obiektyw RX100 III dysponuje zakresem ogniskowych 24–70 mm, zamiast 28–100. Konsekwencją tej zmiany parametrów, jest również to, że znacznie poprawiło się światło na "długim końcu" - światłosiła obiektywu mieści się teraz w wartościach f/1.8 — 2.8, w poprzedniej konstrukcji przy ogniskowej 100 mm musieliśmy się zadowolić f/4.9.

Z kim konkurować będzie RX100 III po premierze? Konkurencja — trzymając się segmentu kompaktów — jest zróżnicowana. Mamy stałoogniskowe kompakty Fuji X20 i X100 (wizjery analogowe), nowy, drogi i znacznie większy od opisywanego Sony Canon G1X i parę innych aparatów, nie wyłączając z tego grona… Poprzednich odsłon RX100. To nadal bardzo dobre konstrukcje i choć model 2014 osiągnął chyba szczytowe stadium rozwoju otwarta pozostanie kwestia jego ceny. Optymistycznie można założyć, że wyjściowa (pochodząca ze wspomnianego wycieku), cena 899 dolarów kanadyjskich przełoży się na ok. 2500–3000 zł na rynku polskim, pod warunkiem, że drastyczny czasem podatek od nowości nie wywinduje katalogowej ceny powyżej standardowego dla poprzednich odmian poziomu 2999 złotych.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Vivian Maier made in Poland? Wystawa zdjęć Bolesława Augustisa na Fotofestiwalu w Łodzi Reklamy modowe wydają się nieszkodliwe. Do czasu... 60 sekund, które zmienią Twój pogląd na kobiece piękno w fotografii Photoshopowe wpadki miesiąca [kwiecień] Nowy, ale "stary" amator Samsunga, czyli NX3000 Fotorelacja z gali przyznania nagród Grand Press Photo 2014 „Po co robić zdjęcia, jeśli nikt ich nie zobaczy?” i dlaczego warto obejrzeć film „Szukając Vivian Maier”? Dlaczego Polacy boją się bezlusterkowców? Zdjęciowe modyfikacje na cenzurowanym. Izitru sprawdzi, ”is it true” Light Blaster - zaawansowane gobo do lampy systemowej Jest już kolejny trend w fotografii społecznościowej. To shelfie Druga edycja „Spotkań z mistrzem” – bezpłatnych warsztatów z fotografii ulicznej Czy twoje zdjęcie zyska popularność w sieci? Sprawdzi to algorytm Pokaż Swój Horyzont Filmy o fotografii do obejrzenia na Planete+ Doc Film Festival w maju Na Instagramie można zarobić! Wystaw swoje zdjęcia na Amazon.com! Pokaż się w ramach 4. Opolskiego Festiwalu Fotografii EASTREET 2 – wystawa fotografii ulicznej z Europy Wschodniej. Trwa przyjmowanie zdjęć Czy można kadrować zdjęcia prezydenta RP? Nie, tak twierdzi kancelaria głowy państwa „Sztuka celi”. Relacja z wystawy, która trwała dwie godziny… w areszcie śledczym Nowy pakiet CorelDRAW Graphics Suite X7 już dostępny Maciej Moskwa wygrał konkurs BZ WBK Press Foto 2014 Przedpremierowy pokaz filmu "Szukając Vivian Maier" już 9 kwietnia w Warszawie

Popularne w tym tygodniu:

Firma Polaroid wykupiona przez polskiego inwestora. Czy nadchodzi natychmiastowa rewolucja? Oto zwycięzcy najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego w Polsce – Grand Press Photo 2017 Nikon D820 - system AF z D5, matryca 45 Mpix. Czy doniesienia się potwierdzą? Canon EOS 6D Mark II na horyzoncie - oto wszystko, co wiemy o nadchodzącym aparacie Cashback na 100-lecie Nikona. Zaoszczędź 215 zł na body i do 900 zł na obiektywie "Pentax 645Z + obiektyw za 1 zł” - najnowsza promocja Pentax Polska Wystawa "Gordon Parks: Aparat to moja broń" już od 2 czerwca we Wrocławiu Warsztaty "Portret doskonały" prowadzone przez Wiktora Franko Lato z Tamronem – kupując obiektyw statyw lub monopod Valbon kupicie za 1.22 zł Olympus Cashback - to najlepszy moment na kupowanie sprzętu Zapisy na cykle bezpłatnych warsztatów z Fujifilm już ruszyły "Wszyscy Jesteśmy Fotografami!" - cykl spotkań skierowany do miłośników fotografii tym razem w Krakowie